Officiell statistik · september 2026

Konkurser i Sverige

Antal konkurser och anställda som berörs, per månad, län, kommun och bransch. Siffrorna kommer från Tillväxtanalys officiella statistik och uppdateras varje månad.

Kort svar: I hela Sverige var det 872 konkurser i september 2026, jämfört med 811 i september 2025. Under de senaste 12 månaderna (okt 2025–sep 2026) var det 10 541 konkurser, jämfört med 10 585 de 12 månaderna innan. Hittills under 2026 (januari–september): 7 539. Källa: Tillväxtanalys, officiell statistik · hämtad 2026-10-13.

Konkurser i september 2026872+61 (+8 %)jämfört med september 2025: 811
Anställda berörda i september 20261 902+404 (+27 %)jämfört med september 2025: 1 498
Konkurser senaste 12 mån10 541−44 (−0,4 %)okt 2025–sep 2026, jämfört med okt 2024–sep 2025: 10 585

Källa: Tillväxtanalys, officiell statistik (tabell 11_konkurser_manad_lan), hämtad 2026-10-13. Senaste statistikmånad: september 2026.

Bläddra:Alla länAlla kommunerAlla branscherGuider

Min kund har gått i konkurs

Vad lagen säger om fordringar, bevakning och förmånsrätt när ett företag som är skyldigt dig pengar har försatts i konkurs.

Läs guiden

Min leverantör har gått i konkurs

Vad lagen säger om pågående avtal, förskottsbetalningar och fordringar när ett företag du köper från har försatts i konkurs eller ansökt om företagsrekonstruktion.

Läs guiden

Jag är anställd i ett bolag som gått i konkurs

Vad lagen säger om statlig lönegaranti, förmånsrätt för lön och vem som beslutar och betalar ut.

Läs guiden

Hur många konkurser är det per månad i Sverige?

05001 0001 5002 000oktober 2024: 869 konkurserokt 2024november 2024: 998 konkurserdecember 2024: 989 konkurserjanuari 2025: 955 konkurser2025februari 2025: 978 konkursermars 2025: 991 konkurserapril 2025: 1 015 konkursermaj 2025: 976 konkurserjuni 2025: 966 konkurserjuli 2025: 553 konkurseraugusti 2025: 484 konkurserseptember 2025: 811 konkurseroktober 2025: 1 028 konkursernovember 2025: 984 konkurserdecember 2025: 990 konkurserjanuari 2026: 864 konkurser2026februari 2026: 935 konkursermars 2026: 1 023 konkurserapril 2026: 874 konkursermaj 2026: 921 konkurserjuni 2026: 983 konkurserjuli 2026: 580 konkurseraugusti 2026: 487 konkurserseptember 2026: 872 konkurser872
Antal konkurser per månad i hela riket, oktober 2024–september 2026
Visa som tabell
MånadAntal
september 2026872
augusti 2026487
juli 2026580
juni 2026983
maj 2026921
april 2026874
mars 20261 023
februari 2026935
januari 2026864
december 2025990
november 2025984
oktober 20251 028
september 2025811
augusti 2025484
juli 2025553
juni 2025966
maj 2025976
april 20251 015
mars 2025991
februari 2025978
januari 2025955
december 2024989
november 2024998
oktober 2024869
02 0004 0006 0008 000oktober 2024: 2 285 anställdaokt 2024november 2024: 2 341 anställdadecember 2024: 2 113 anställdajanuari 2025: 3 124 anställda2025februari 2025: 1 444 anställdamars 2025: 5 409 anställdaapril 2025: 2 076 anställdamaj 2025: 1 347 anställdajuni 2025: 2 674 anställdajuli 2025: 1 339 anställdaaugusti 2025: 1 202 anställdaseptember 2025: 1 498 anställdaoktober 2025: 1 736 anställdanovember 2025: 1 317 anställdadecember 2025: 1 716 anställdajanuari 2026: 1 462 anställda2026februari 2026: 1 725 anställdamars 2026: 1 910 anställdaapril 2026: 1 845 anställdamaj 2026: 856 anställdajuni 2026: 1 299 anställdajuli 2026: 1 001 anställdaaugusti 2026: 766 anställdaseptember 2026: 1 902 anställda1 902
Antal anställda berörda av konkurser per månad i hela riket, oktober 2024–september 2026
Visa som tabell
MånadAntal
september 20261 902
augusti 2026766
juli 20261 001
juni 20261 299
maj 2026856
april 20261 845
mars 20261 910
februari 20261 725
januari 20261 462
december 20251 716
november 20251 317
oktober 20251 736
september 20251 498
augusti 20251 202
juli 20251 339
juni 20252 674
maj 20251 347
april 20252 076
mars 20255 409
februari 20251 444
januari 20253 124
december 20242 113
november 20242 341
oktober 20242 285

Källa: Tillväxtanalys, Konkurser och offentliga ackord (officiell statistik), tabell 11_konkurser_manad_lan. Hämtad 2026-10-13. Om statistiken

Hur många konkurser är det i varje län?

LänKonkurser sep 2026Anställda sep 2026Senaste 12 månFöregående 12 mån
Stockholms län3111 0483 9663 986
Uppsala län2855316411
Södermanlands län2535275266
Östergötlands län1913309333
Jönköpings län136279291
Kronobergs län818146153
Kalmars län1339136164
Gotlands län204054
Blekinges län54395104
Skåne län1492451 4581 363
Hallands län1710240285
Västra Götalands län1332211 5211 505
Värmlands län2134191175
Örebro län259268291
Västmanlands län2233256233
Dalarnas län1014185198
Gävleborgs län81281230
Västernorrlands län2229175174
Jämtlands län13299289
Västerbottens län1714163131
Norrbottens län116149149
Hela riket8721 90210 54110 585

Senaste 12 mån = oktober 2025–september 2026. Föregående 12 mån = oktober 2024–september 2025. Hela riket = summan av länen.

Hur många konkurser är det i varje bransch?

BranschKonkurser sep 2026Anställda sep 2026Senaste 12 månFöregående 12 mån
Jord-, skogsbruk och fiske (SNI 01-03)9411879
Tillverkningsindustri m.fl. (SNI 05-39)3496463496
Byggindustri (SNI 41-43)1494151 9271 953
Handel med samt reparation av motorfordon (SNI 45)5236524507
Parti- och provisionshandel utom med motorfordon (SNI 46)59224584563
Detaljhandel utom med motorfordon (SNI 47)732549131 000
Transport och magasinsering (SNI 49-53)3972536488
Hotell- och logiverksamhet (SNI 55)605673
Restaurang-, catering och barverksamhet (SNI 56)584248551 007
Information och kommunikation (SNI 58-63)4354582472
Finans-, fastighets- och företagstjänster (SNI 64-82)1922242 3142 309
Utbildning, hälso- och sjukvård, övriga personliga tjänster (SNI 85-99)7799873835
Bransch ospecificerad810796803

Källa: Tillväxtanalys, Konkurser och offentliga ackord (officiell statistik), tabell 12_konkurser_manad_tot_bransch. Hämtad 2026-10-13. Om statistiken

Hur många konkurser har det varit per år sedan 1996?

03 7507 50011 25015 0001996: 11 314 konkurser19961997: 10 434 konkurser1998: 8 799 konkurser1999: 6 643 konkurser2000: 6 733 konkurser2001: 7 433 konkurser20012002: 7 930 konkurser2003: 8 237 konkurser2004: 7 649 konkurser2005: 6 784 konkurser2006: 6 160 konkurser20062007: 5 791 konkurser2008: 6 298 konkurser2009: 7 638 konkurser2010: 7 274 konkurser2011: 6 958 konkurser20112012: 7 471 konkurser2013: 7 701 konkurser2014: 7 158 konkurser2015: 6 433 konkurser2016: 6 019 konkurser20162017: 6 394 konkurser2018: 7 223 konkurser2019: 7 358 konkurser2020: 7 296 konkurser2021: 6 463 konkurser20212022: 6 849 konkurser2023: 8 868 konkurser2024: 10 762 konkurser2025: 10 731 konkurser2025
Antal konkurser per år i hela riket 1996–2025
Visa som tabell
ÅrKonkurserAnställda berördaOffentliga ackord
202510 73124 88295
202410 76226 829220
20238 86820 712112
20226 84916 159146
20216 46310 593165
20207 29623 953313
20197 35822 727187
20187 22319 466140
20176 39417 485151
20166 01916 339182
20156 43315 467160
20147 15819 054107
20137 70125 80887
20127 47126 46485
20116 95823 78177
20107 27421 18279
20097 63829 095108
20086 29819 41738
20075 79112 66535
20066 16013 84248
20056 78414 76842
20047 64921 20647
20038 23726 91335
20027 93026 94842
20017 43324 06031
20006 73317 01221
19996 64315 16625
19988 79918 98433
199710 43421 16444
199611 31422 67959

Källa: Tillväxtanalys, Konkurser och offentliga ackord (officiell statistik), tabell 01_konkurser_ackord_ar. Hämtad 2026-10-13. Om statistiken

Guider

Min kund har gått i konkurs – vad gör jag?

Vad lagen säger om fordringar, bevakning och förmånsrätt när ett företag som är skyldigt dig pengar har försatts i konkurs.

Min leverantör har gått i konkurs

Vad lagen säger om pågående avtal, förskottsbetalningar och fordringar när ett företag du köper från har försatts i konkurs eller ansökt om företagsrekonstruktion.

Jag är anställd i ett bolag som gått i konkurs

Vad lagen säger om statlig lönegaranti, förmånsrätt för lön och vem som beslutar och betalar ut.

Vad är företagsrekonstruktion och ackord?

Två sätt att hantera ett företags skulder utan att tillgångarna säljs ut i en konkurs: företagsrekonstruktion med rekonstruktionsplan, och ackord i konkurs.

Hur kollar jag om ett företag är på obestånd?

Vad obestånd betyder enligt lagen och var offentliga uppgifter om konkurser och företag finns.